П`ятниця, 29.03.2024, 11:19
Вітаю Вас, Гость | RSS
Книжковий акцент

Сергій Жадан. Ворошиловоград
  Роман Сергія Жадана «Ворошиловград» було визнано «Українською книгою року Бі-Бі-Сі 2010». Важко не погодитись із цим рішенням. На користь книги Жадана свідчить не тільки майстерність подачі, тонкий іронічний гумор і проста вишуканість мови письменника, до яких його читачі загалом вже звикли. Але також і актуальна для нашого суспільства, проста та разом із тим глибока ідея твору. Так її описав сам Сергій Жадан: «Роман про те, що потрібно захищати себе, своїх близьких, свої принципи, свою територію, своє минуле, своє майбутнє. Це роман про опір, роман про протистояння, про захист своїх принципів від зовнішнього тиску.»


віртуальна виставка
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу
Головна » Статті » Слов’янський центр » До 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка

Лауреати Шевченківської премії з Дніпропетровщини
Дніпропетровщина має міцний науковий і творчий потенціал, славиться не тільки "хлібом, чавуном і сталлю", а й розумом і талантом. Серед мистців, нагороджених головною мистецькою премією України є й наші земляки.

Серед уродженців області і тих, хто навчався, багато років жив і працював на Дніпропетровщині, представники різних творчих професій, зокрема: 8 художників і скульпторів (художник театру – А.В. Ареф‘єв, живописці – М.П. Глущенко, В.Г. Пузирков, Г.Г. Чернявський, скульптор – В.І. Зноба, художник-монументаліст – Г.І. Синиця, народні майстрині – М.Т. Литовченко та М.К.Тимченко); 4 письменника (О.Т. Гончар, П.А. Загребельний, Г.Д. Гусейнов, Л.В. Голота); 7 архітекторів та інженерів-будельників (А.П. Антонов, В.О. Зуєв, М.Г. Луценко, О.С. Молівєров, А.П. Підвезло, Г.В. Ратушний, В.Л. Юдін); 6 музикантів, з них 2 композитора (А.Я. Штогаренко, І.В. Щербаков), скрипаль (А.І. Баженов) бандуристка (М.Ф. Голенко), 2 диригенти (П.С. Варивода, В.В. Кіосе); 5 оперних співаків (А.А. Дальшин, О.М. Загребельний, Є.Д. Прудкін, Н.А. Суржина, М.О. Український); 5 акторів театру і кіно (О.Д. Гай, В.М. Дальський, Н.П. Доценко, М.В. Мельник, А.Ф. Пазенко); 2 літературознавці (Ю.О. Івакін, В.В. Фащенко); 2 історики – директор музею (Г.Ф. Ватченко) і музейний працівник (В.С. Прокудо); 2 організатора сільськогосподарського виробництва (М.П. Бутейко і В.О. Стрельцов, перший секретар Верхньодніпровського райкому партії).

Пропонуємо ближче познайомитися з деякими з них:

Дніпропетровці по праву вважають своїм земляком Олеся Гончара У своїх «Письменницьких роздумах» він багато пише про Дніпропетровськ, приміське селище Домівку, де живе його сестра. У багатьох творах можна зустріти мальовничі гаї та річки, озера і ліси Придніпров'я. Багато його творів написано в будинку на вул. Клубній у Ломівці. Саме тут в Дніпропетровську і прийшла до Гончара слава. Він вчився у Дніпропетровському університеті, його перші твори надруковані в обласній газеті "Зоря". З використанням Дніпропетровського матеріалу написаний і роман «Собор».
Державну премію УРСР ім. Т. Шевченка О. Гончар отримав за роман "Людина і зброя" у 1962р.

Життя і творчість Павла Архиповича Загребельного тісно пов'язані з Дніпропетровськом. Він закінчив Дніпропетровський університет, не один рік працював в місцевих газетах.

Творче обдарування письменника надзвичайно багатогранне. В його творах весь світ людського буття в часі і в просторі. П. Загребельний здійснив справжні художні відкриття на ґрунті історичних гіпотез, У циклі романів про Київську Русь йому, як нікому раніше, вдалося розкрити суперечності давньої доби. За історичні романи "Первоміст", "Смерть у Києві" П.Загребельний отримав Державну премію УРСР їм, Т. Г. Шевченка в 1974 р.

Василь Семенович Ващенко - доктор філологічних наук, професор, заслужений діяч науки України, видатний український мовознавець. Усе творче життя цієї незвичайної людини, непересічного вченого, талановитого педагога пов'язане з Дніпропетровським університетом. В. С. Ващенко Лауреат Шевченківської премії 1989 р.

Григорій Іванович Синиця - видатний український художник. Г. Синиця - надзвичайно мужня людина, він пережив революцію, війни, голодомори. Його гнали до Бабиного Яру, та йому дивом вдалося врятуватись. Тому у своїх творах він численну кількість робіт присвятив цій трагедії українського народу.

Через звинувачення у націоналізмі та постійні гоніння з боку радянської влади у 1968 році Г.Сикиця змушений був переїхати до Кривого Рогу, де почав працювати над новою технікою «Флоромозаїка» та розробив для цього напрямку у творчості унікальний клей. Всього було створено 29 флоромозаїк, над кожною з яких художник працював від двох до трьох років.

В 1992 роді Г. Синиці було присуджено Державну премію України ім. Т. Шевченка за відродження Української колористичної школи монументального живопису і твори останніх років.

Григорій Джамалович Гусейнов - український письменник, журналіст, редактор часопису «Кур’єр Кривбасу».

В історико-краєзнавчому дослідженні «Господні зерна» автор подав широку, багато документовану картину життя українського Півдня, зокрема під кутом причетності до нього сотень діячів української та російської культури, які діставали глибокі творчі імпульси від українського Степу.

За працю "Господні зерна" (в 9-ти книгах) Г.Гусейнов отримав Шевченківську премію в 2006 році.

Михайло Васильович Мельник - засновник, режисер і актор Дніпропетровського монотеатру "Крик" (1989). Заслужений артист України, Народний артист України, лауреат цілої низки премій. Спектаклі М. Мельника, в якому б місті вони б не були, збирають численну публіку, серед якої ніколи не буває байдужих. Спектаклі Михайла Мельника – "Кара" , "Лоліта", "Парфумер", "Ворота до раю", "Україншька охота", "Молліс", "Гріх" - складні, вимагають напруженої роботи розуму і серця не тільки від актора, а й від глядачів.

Мельник - лауреат Національної премії ім. Т.Г.Шевченка 2007 р.

Любов Василівна Голота - життя і творчість цієї поетеси і журналістки тісно пов'язане з Дніпропетровщиною. Вона тут народилась, закінчила Дніпропетровський університет , працювала в місцевих газетах і в видавництвах. Л. Голота - авторка восьми поетичних збірок, книг для дітей, книги публіцистики "Сотворіння",

Головним ліричним героєм книг Л. Голоти виступає жінка - жінка-Берегиня - цей одвічний символ людського буття; жінка-таємниця, жінка-загадка. Світ з його болями, радощами, надіями проникає в душу героїні і вона вибрана виговорити цей світ словом. Поетичний світ Л.Голоти - віддзеркалення епохи XX століття.

За роман "Епізодична пам'ять" Л. Голоті присуджена Національна премія ім. Т.Г.Шевченка 2008 р.
Категорія: До 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка | Додав: Admin (03.10.2013)
Переглядів: 1230 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Графік роботи
Бібліотека працює з
800 до 1700
без перерви
субота з 800 до 1600

Остання п'ятниця місяця -
читачів не обслуговуєм,
санітарнй день.
Вихідні дні — неділя, понеділок
Контактні дані
тел.: (05638) 2-16-99
skype.: pokrlibrary
e-mail: pokrlib@gmail.com
Адреса: 53600,
Дніпропетровська обл.,
смт Покровське,
вул. Дмитра Яворницького
(Карла Маркса), 128
Пошук
Афіша
Запрошуємо Вас відвідати культурно-мистецькі заходи, що відбудуться у читальній залі бібліотеки:


Засідання «Вікігуртка» щосуботи,об 11 год.

Запрошуємо всіх бажаючих (без вікових обмежень) пройти безкоштовне навчання для здобуття навичок роботи з комп'ютером та в мережі інтернет.
Інтернет ресурси