П`ятниця, 22.11.2024, 04:49
Вітаю Вас, Гость | RSS
Книжковий акцент

Сергій Жадан. Ворошиловоград
  Роман Сергія Жадана «Ворошиловград» було визнано «Українською книгою року Бі-Бі-Сі 2010». Важко не погодитись із цим рішенням. На користь книги Жадана свідчить не тільки майстерність подачі, тонкий іронічний гумор і проста вишуканість мови письменника, до яких його читачі загалом вже звикли. Але також і актуальна для нашого суспільства, проста та разом із тим глибока ідея твору. Так її описав сам Сергій Жадан: «Роман про те, що потрібно захищати себе, своїх близьких, свої принципи, свою територію, своє минуле, своє майбутнє. Це роман про опір, роман про протистояння, про захист своїх принципів від зовнішнього тиску.»


віртуальна виставка
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу
Головна » Статті » Краєзнаство » Видатні особистості краю

Каришев Микола Олександрович
Микола Олександрович Каришев — професор, доктор економічних наук, публіцист, педагог, відомий земський діяч Олександрівського повіту Катеринославської губенії.

М. О. Каришев працював разом з відомими професорами К. А. Вернером і Касовичем.

Каришев написав книгу "Труд, його роль і умови прикладання у виробництві”, яку було видано в Санкт-Петербурзі в 1897 році на 600 сторінках в серії О. М. Попової "Освітні бібліотеки”.

За своїми переконаннями М. О. Каришев — ліберальний народник. Його ім’я неодноразово зустрічається в працях В. І. Леніна.

Микола Олександрович — виходець з дворян Калузької губернії. Рано втративши батьків, він виховувався в своєї тітки Ольги Іванівни Гнєдіної і її чоловіка Дмитра Титовича, маєтності яких знаходилися в селі Олександрівка Олександрівського повіту (нині — село Олександрівка Покровського району).

Микола Олександрович навчався в Харківській гімназії і на юридичному факультеті Московського університету. В різні роки викладав політекономію і статистику в Петербурзькому інституті в званні доцента політекономії і статистики.

З 1888 по 1891 рік Каришев працює приватдоцентом прикладної політекономії в Московському університеті. З 1891 року він — професор Дерптського університету,а з 1893-го — професор статистики в імператорському Олександрівському ліцеї, у Московському сільськогосподарському інституті.

У тому ж році М. О. Каришева обирають для викладання статистики на юридичному факультеті Санкт-Петербурзького університету, однак невдовзі призначили іншу особу.

Протягом трьох років (1881-1884) Каришев був гласним Олександрівського повітового земства. У 1894 році був обраний знову. У тому ж повіті тривалий час був почесним мировим суддею. Якийсь час завідував 12-ма земськими початковими училищами.

А вже з 1895 року Микола Олександрович був організатором і попечителем Гнєдинського ремісничого училища, в якому, до того ж, протягом 1885-1887 років викладав декілька предметів.

Каришев друкується в пресі. З другої половини 70-х років був співробітником "Русских ведомостей”, "Земства”, "Днепра”, "Земского общора”, "Юридического весника”.

Окремо він видав книги "Економічні бесіди”, магістерську дисертацію — "Вічно спадкоємний наділ на континенті Західної Європи” (Москва, 1885 р.) і докторську десертацію "Селянські позанадільні аренди”.

Крім того, в 1885 році Каришев також видав "Атлас з лісної статистики”.

Наукові праці визначного діяча присвячені здебільшого питанням сільського господарства, зокрема, дрібного селянського. Він є тут гарячим захисником селянських потреб та інтересів, пов’язаних з головним джерелом їх існування — землеробством.

Каришев — переконаний захисник сільської общини, хоч водночас обстоював необхідність розширення селянського землеволодіння і землекористування. Каришев був за обширне землеволодіння, промислові артілі та інші кооперативи.

Наукову оцінку роботам Каришева дав Ленін в процесі боротьби з народниками. Глибокий аналіз Ленін робив і іншим роботам Каришева. Зокрема, він різко критикував його погляди за буржуазну сутність, за те, що він не бачив соціального розмежування на селі.

Водночас Ленін помічав у працях вченого ряд цінних фактичних даних, статистичних повідомлень, важливих спостережень.

М. О. Каришев займався й питанням освіти. Він був послідовником К. Д. Ушинського, соратником видатного педагога М. О. Корфа.

Каришев доводив, що селяни мають право вивчати грамоту, причому, вивчати її не в церковно-приходських школах, а в "корфських земних школах”.

Школа, за переконанням вченого, має стати для дітей "своїм домом”, "Земним раєм”, а задля цього треба потурбуватися про шкільні приміщення.

Каришев був одним з перших, хто рекомендував створювати учнівські хори, оркестри, драмгуртки. Він і сам створював їх у школах, над якими був опікуном. Різко засуджував підказки, підглядання, брехню й крадіжки — звичайні явища в багатьох школах.

Вчений був одним з перших прибічників навчання дорослих. Ініціатор відкриття в Олександрівську гімназій (чоловічої й жіночої), школи для глухонімих, перших профтехшкіл. Зокрема, Гнєдінського ремісничого й сільськогосподарського училищ. Причому, Гнєдінське сільськогосподарське училище Каришев побудував власним коштом.

Цікаво, що приміщення училища мало конфігурацію букви "Н” (Николай). Курс літератури й політекономії Каришев у них викладав сам.

Каришев вітав пропозицію про відкриття в Олександрівську (нині м. Запоріжя) річкового училища першого розряду. Він сам займався вчительством і лишив по собі хорошу пам’ять.

Літературно-педагогічна спадщина М. О. Каришева — значна. Особливий інтерес становить його звіт про школи Олександрівського повіту і Гнєдинських училищ.

Помер М. О. Каришев у 1905 році у віці 50 років. Згідно заповіту, його поховано у нас, в Олександрівсько-Гнєдинській православній церкві. Зауважимо, на жаль, що від церкви й усіх поховань, що там були, нині не лишилося й сліду.

Д. Таран
"Радянське слово”
9 червня 1998 року
Категорія: Видатні особистості краю | Додав: Admin (08.08.2013)
Переглядів: 855 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Графік роботи
Бібліотека працює з
800 до 1700
без перерви
субота з 800 до 1600

Остання п'ятниця місяця -
читачів не обслуговуєм,
санітарнй день.
Вихідні дні — неділя, понеділок
Контактні дані
тел.: (05638) 2-16-99
skype.: pokrlibrary
e-mail: pokrlib@gmail.com
Адреса: 53600,
Дніпропетровська обл.,
смт Покровське,
вул. Дмитра Яворницького
(Карла Маркса), 128
Пошук
Афіша
Запрошуємо Вас відвідати культурно-мистецькі заходи, що відбудуться у читальній залі бібліотеки:


Засідання «Вікігуртка» щосуботи,об 11 год.

Запрошуємо всіх бажаючих (без вікових обмежень) пройти безкоштовне навчання для здобуття навичок роботи з комп'ютером та в мережі інтернет.
Інтернет ресурси