Четвер, 18.04.2024, 14:42
Вітаю Вас, Гость | RSS
Книжковий акцент

Сергій Жадан. Ворошиловоград
  Роман Сергія Жадана «Ворошиловград» було визнано «Українською книгою року Бі-Бі-Сі 2010». Важко не погодитись із цим рішенням. На користь книги Жадана свідчить не тільки майстерність подачі, тонкий іронічний гумор і проста вишуканість мови письменника, до яких його читачі загалом вже звикли. Але також і актуальна для нашого суспільства, проста та разом із тим глибока ідея твору. Так її описав сам Сергій Жадан: «Роман про те, що потрібно захищати себе, своїх близьких, свої принципи, свою територію, своє минуле, своє майбутнє. Це роман про опір, роман про протистояння, про захист своїх принципів від зовнішнього тиску.»


віртуальна виставка
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу
Головна » Статті » До дня інформування

15 ЛЮТОГО – ДЕНЬ ВШАНУВАННЯ УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ НА ТЕРИТОРІЇ ІНШИХ ДЕРЖАВ
Методичні матеріали
для надання практичної допомоги лекторам
до єдиного Дня інформування населення області

15 лютого 1989 року останній радянський солдат перетнув Хайратонський міст через річку Амудар’ю і назавжди покінчив з неоголошеною війною в Афганістані. З 1979 до 1989 року через цю війну пройшли близько 160 тисяч українців.

З метою гідного вшанування мужності, самовідданості, вірності військовому обов’язку воїнів-інтернаціоналістів, призваних до лав Радянської Армії з України, за ініціатива Президента України Віктора Федоровича Януковича Верховна Рада України постановила у 2014 році урочисто відзначити на державному рівні 25-у річницю виведення радянських військ з Афганістану.

Війна в Афганістані – трагедія і звитяга

Війна в Афганістані – це трагедія і звитяга сотень тисяч людей, мужність, доблесть і героїзм, кров і біль, душевні страждання і втрати. Це не лише незагоєна рана, біль її учасників, це – застереження на майбутнє. 

Війна в Афганістані почалася 25 грудня 1979 року і тривала до 15 лютого 1989 року.

Рішення про введення радянських військ до Афганістану було ухвалене 12 грудня 1979 року на засіданні Політбюро ЦК КПРС і оформлено секретною ухвалою ЦК КПРС. Офіційною метою введення було запобігання загрозі іноземного військового втручання. Як формальна підстава Політбюро ЦК КПРС використовувало неодноразові прохання тодішнього керівництва Афганістану.

Обмежений контингент радянських військ опинився безпосередньо втягнутим у громадянську війну, що розгоралася в Афганістані, і став її активним учасником.

25 грудня 1979 року почалося введення радянських військ в Демократичну Республіку Афганістан по трьох напрямках: Кушка-Шинданд-Кандагар, Термез-Кундуз-Кабул, Хорог-Файзабад. Десант висаджувався на аеродромах Кабул, Баграм, Кандагар.

До складу радянського контингенту входили: управління 40 ї армії з частинами забезпечення і обслуговування, чотири дивізії, п’ять окремих бригад, чотири окремі полки, чотири полки бойової авіації, три вертолітні полки, одна трубопровідна бригада, одна бригада матеріального забезпечення і деякі інші частини і установи.

Афганська війна тривала 2238 днів.

Перебування радянських військ в Афганістані і їх бойову діяльність військові історики умовно розділяють на чотири етапи.

1 й етап: грудень 1979 р. – лютий 1980 р. Введення радянських військ до Афганістану, розміщення їх по гарнізонах, організація охорони пунктів дислокації і різних об’єктів. 

2 й етап: березень 1980 р. – квітень 1985 р. Ведення активних бойових дій, зокрема широкомасштабних, спільно з афганськими з’єднаннями і частинами. Робота з реорганізації і зміцненню збройних сил Афганістану.

3 й етап: травень 1985 р. – грудень 1986 р. Перехід від активних бойових дій переважно до підтримки дій афганських військ радянською авіацією, артилерією і саперними підрозділами. Відбувся вивід 6 радянських полків на батьківщину.

4 й етап: січень 1987 р. – лютий 1989 р. Участь радянських військ в проведенні афганським керівництвом політики національного примирення. Продовження підтримки бойової діяльності афганських військ. Підготовка радянських військ до повернення на батьківщину і здійснення повного їх виводу.

14 квітня 1988 року за посередництва ООН в Швейцарії міністрами закордонних справ Афганістану і Пакистану підписані Женевські угоди про політичне врегулювання ситуації в Афганістані. Радянський Союз зобов’язався вивести свій контингент в 9 місячний термін, починаючи з 15 травня; США і Пакистан, зі свого боку, повинні були припинити підтримувати моджахедів.

Відповідно до угод, виведення радянських військ з території Афганістану почалося 15 травня 1988 року. 15 лютого 1989 року з Афганістану повністю виведені радянські війська. Виведенням військ 40-ї армії керував останній командувач контингентом генерал-лейтенант Борис Громов.

Під час цієї війни загинули і зникли безвісті 15031 людина із 620 тисяч громадян колишнього Радянського Союзу, які брали участь у цих воєнних діях. Поранення та контузії отримали понад 53 тисячі чоловік.

Майже кожний четвертий(!) солдат (близько 160 тисяч ) був родом з України і це при тому, що Україна була однією із п’ятнадцяти республік.

Не повернулись на рідну землю 3360 воїнів, із них 3280 загинули, а 
80 чоловік пропали безвісті або опинилися в полоні. Поранено понад 8 тисяч українців.

Точне число загиблих у війні афганців невідоме. Наявні оцінки коливаються від 1 до 2 млн. чоловік.

Соціальний захист воїнів-інтернаціоналістів
в Дніпропетровській області.

У Дніпропетровській області проживають 10,5 тис. учасників бойових дій на території інших держав, в тому числі в Афганістані 9,3 тис.

Протягом 1979-1989 років дорогами Афганістану пройшли понад
13 тисяч наших земляків, 212 загинули, 811 стали інвалідами.

За останні роки значно посилилась увага до питань соціального захисту ветеранів війни і інвалідів. Виплата пенсій і допомоги проводиться своєчасно і в установлених розмірах.

Своєчасно, усі інваліди, учасники бойових дій, що перебувають на обліку в управліннях праці та соціального захисту населення, Служби безпеки, МВС України, військкоматах до Дня Перемоги отримали щорічну одноразову матеріальну допомогу.

На виконання ініціатив Президента України В.Ф.Януковича у 2013 році така допомога збільшена та виплачена у таких розмірах:

● інвалідам війни 1 групи – 2415 грн;
● інвалідам війни 2 групи – 2110 грн; 
● інвалідам війни 3 групи – 1895 грн;
● особам, за особливі заслуги – 2415 грн;
● учасникам бойових дій – 745 грн;
● членам сімей загиблих – 375 грн; 
● учасникам війни – 135 грн.

Для фінансової підтримки статутної діяльності обласній організації афганців у 2013 році виділено з обласного бюджету у розмірі 81,8 тис. грн. Така допомога на підтримку статутної діяльності передбачається і в містах та районах області.

В жовтні місяці 2011 року обласною владою і обласною громадською організацією воїнів-інтернаціоналістів було підписано Меморандум, основні положення якого передбачають:

- своєчасну виплату пенсій у встановлених розмірах;
- виплату щорічної разової допомоги;
- забезпечення отримання пільг по оплаті енергоносіїв і житлово-комунальних послуг, з послуг зв’язку та пільговий проїзд;
- надання санаторно-курортного лікування; 
- забезпечення житлом;
- виплату компенсації на бензин, ремонт, техобслуговування автотранспорту та транспортне обслуговування;
- забезпечення безоплатного поховання;
- надання матеріальної допомоги.

Для сімей загиблих воїнів передбачена разова грошова допомога у містах та районах області.

В області на черзі для покращення житлових умов перебуває близько 500 сімей воїнів-інтернаціоналістів, в тому числі 27 інвалідів. У 2013 році 4 сім’ям інвалідів-інтернаціоналістів придбано житло (у 2011 – 1 сім’ї, у 2012 – 
13 сім’ям).

В області спеціалізовані медичні послуги надаються ветеранам війни в:

комунальному закладі "Обласний госпіталь для інвалідів Великої Вітчизняної війни” на 210 ліжок;
комунальному закладі "Обласний госпіталь для ветеранів війни”
с. Роздори Синельниківського району на 40 ліжок;
комунальному закладі "Дніпродзержинський госпіталь для інвалідів Великої Вітчизняної війни” ДОР” на 100 ліжок.

Також в лікувально-профілактичних закладах області функціонують палати для ветеранів війни.

Протягом 2013 року інвалідів області забезпечено технічними та іншими засобами реабілітації у кількості 14199 одиниць, в т.ч. візками – 2486, воїнам-інтрнаціоналістам видано 120 одиниць таких засобів.

В органах праці та соціального захисту населення на обліку перебуває 149 сімей воїнів, загиблих в Афганістані.

Держава визначила пільги та соціальні гарантії для ветеранів війни, членів загиблих та померлих ветеранів війни та учасників бойових дій на території інших держав, в тому числі в Афганістані.

Статтями 12–16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” встановлено відсотки знижки плати за користування житлово-комунальними послугами (квартирною платою, газом, електроенергією та іншими послугами), в межах норм споживання, тверде паливо та скраплений газ різним категоріям ветеранів війни (50%, 75%, 100%).

Враховуючи, що матеріальний стан батьків та вдів загиблих потребує підтримки, органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади встановлюють додаткові пільги, здійснюють доплати.

Так, у м. Дніпродзержинськ, Кривий Ріг, Нікополь, Орджонікідзе, Нікопольський район встановлена від 50% до 100% пільга на житлово-комунальні послуги за рахунок місцевого бюджету.

Разова грошова допомога щороку передбачена в м. Дніпропетровську у розмірі 11470 грн, Дніпродзержинську – 4000 грн, Кривому Розі – 6000 грн, Новомосковьку – 2000 грн, Павлограді – 2000 грн, Синельникове – 360 грн, Тернівці – 3600 грн, в Криворізькому – 3000 грн, Апостолівському – 4000 грн, Новомосковському – 2000 грн, Петропавлівському – 1000 грн, П’ятихатському – 200 грн, Солонянському – 500 грн, Криничанському – 1500 грн, Широківському районах – 300 грн.

Щокварталу допомога за рахунок місцевих бюджетів передбачена в
м. Дніпродзержинську у розмірі 400 грн, в Покровському районі – 300 грн.

Щомісяця членам сімей воїнів, загиблих в Афганістані передбачена допомога за рахунок місцевих бюджетів в м. Дніпропетровську – 200 грн, Кривому Розі – 100 грн, Новомосковську – 500 грн, Нікополі – 1000 грн, в районах Васильківському – 100 грн, Верхньодніпровському – 450 грн, Дніпропетровському 500 грн, Магдалинівському – 450 грн, Межівському – 300 грн, Новомосковському – 150 грн, Петриківському – 100 грн та 150 грн, П’ятихатському – 150 грн, Софіївському – 1000 грн.

В багатьох школах, профтехучилищах, технікумах створено музеї воїнів-інтернаціоналістів, працюють військово-патріотичні клуби.

Щорічно у містах Дніпропетровськ, Марганець, Дніпродзержинськ, Новомосковському районі проводяться спортивні змагання на честь загиблих воїнів на території інших держав.

Також щорічно проводяться фестивалі пісень,– всеукраїнський "Афганський вітер” у м. Дніпропетровську та "Перевал” у м. Орджонікідзе.

На проведення фестивалю "Афганський вітер” з обласного бюджету щорічно надаються кошти, в 2013 році надано 32,1 тис. грн (в 2011 році – 
12,0 тис грн, 2012 – 24,0 тис. грн).

До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав за рахунок коштів обласного бюджету 100 інвалідам ІІІ групи з числа воїнів-інтернаціоналістів передбачена матеріальна допомога по 300 грн. кожному.

У грудні 2013 року 149 сім’ям загиблих воїнів-інтернаціоналістів надано матеріальну допомогу по 300 грн кожній.

За ініціативи Голови Дніпропетровської облдержадміністрації Дмитра Колеснікова з метою вшанування, поліпшення соціального захисту воїнів-інтернаціоналістів, членів сімей загиблих, померлих воїнів-інтернаціоналістів та з нагоди 25-річниці виведення військ з Республіки Афганістан видано розпорядження голови облдержадміністрації від 12 липня 2013 року №Р-558/0/3-13 "Про затвердження регіонального плану заходів з підготовки і проведення у 2014 році в Дніпропетровській області Року учасників бойових дій на території інших держав”.

Завдяки якій з метою вшанування пам’яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів, забезпечення соціального захисту таких ветеранів, всебічної підтримки громадських організацій та їх осередків в усіх містах та районах області проводяться заходи з відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав.
Категорія: До дня інформування | Додав: Admin (19.02.2014)
Переглядів: 1596 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Графік роботи
Бібліотека працює з
800 до 1700
без перерви
субота з 800 до 1600

Остання п'ятниця місяця -
читачів не обслуговуєм,
санітарнй день.
Вихідні дні — неділя, понеділок
Контактні дані
тел.: (05638) 2-16-99
skype.: pokrlibrary
e-mail: pokrlib@gmail.com
Адреса: 53600,
Дніпропетровська обл.,
смт Покровське,
вул. Дмитра Яворницького
(Карла Маркса), 128
Пошук
Афіша
Запрошуємо Вас відвідати культурно-мистецькі заходи, що відбудуться у читальній залі бібліотеки:


Засідання «Вікігуртка» щосуботи,об 11 год.

Запрошуємо всіх бажаючих (без вікових обмежень) пройти безкоштовне навчання для здобуття навичок роботи з комп'ютером та в мережі інтернет.
Інтернет ресурси