Середа, 21.11.2018, 13:19
Вітаю Вас, Гость | RSS
Книжковий акцент

Сергій Жадан. Ворошиловоград
  Роман Сергія Жадана «Ворошиловград» було визнано «Українською книгою року Бі-Бі-Сі 2010». Важко не погодитись із цим рішенням. На користь книги Жадана свідчить не тільки майстерність подачі, тонкий іронічний гумор і проста вишуканість мови письменника, до яких його читачі загалом вже звикли. Але також і актуальна для нашого суспільства, проста та разом із тим глибока ідея твору. Так її описав сам Сергій Жадан: «Роман про те, що потрібно захищати себе, своїх близьких, свої принципи, свою територію, своє минуле, своє майбутнє. Це роман про опір, роман про протистояння, про захист своїх принципів від зовнішнього тиску.»


віртуальна виставка
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу
Головна » 2016 » Квітень » 14 » Роми. В пошуках надії та ліпшого життя
16:47
Роми. В пошуках надії та ліпшого життя

Традиційно ромів в Україні та за її межами сприймають як носіїв колоритної культури. З усіх національних меншин роми найменш інтегровані у суспільство,. І ця відокремленість часто є причиною настороженого, а часом і ворожого ставлення суспільства до циган

З ними пов'язано чимало стереотипів — щодо способу життя, заробітку, виховання дітей тощо. З огляду на ці особливості, а також часто дискримінаційне ставлення до ромів, у низці європейських країн вони отримали особливий статус — транснаціональної меншини. Міжнародні організації докладають чимало зусиль, аби залучити її до соціальних процесів та інтегрувати в суспільство. В Україні донедавна не було окремого напряму державної політики, спрямованого на інтеграцію ромів, а відповідно — і спеціальних програм. Таку вимогу — розробити й затвердити стратегію щодо ромів та прийняти план заходів із її реалізації — поставив перед Україною Євросоюз у рамках переговорів про лібералізацію візового режиму.

У результаті 8 квітня 2013 р. президент України підписав Указ №201/2013 "Про Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року".

В Англії їх називають — Gypsies (джипсіс), у Німеччині — Zigeuner (ціґойне), в Угорщині — Cigány (цігане), в Іспанії — Gitanos (хітанос), а в Україні — цигани. Самі цигани вважають ці назви принизливими і називають себе рома. Слово «ром» (множина рома) означає «людина» або «чоловік». Щоправда, деякі цигани називають себе по-іншому, наприклад синті. За різними оцінками, у світі проживає біля 12 млн. ромів В Україні це, зокрема, етнографічні групи: ― серви, ― влахи, ― келдерари, ― ловари, ― урсари, «крими». Європейські цигани зберегли свою мову, антропологічну й культурну самобутність. Циганська мова існує на території Європи у формі діалектів.

8 квітня 1971 року в Лондоні відбувся установчий з'їзд Міжнародного союзу циган, в якому взяли участь представники 30 країн (відтоді 8 квітня відзначають як Міжнародний день циган). Національний прапор циган: верхня частина — синя (символізує небо), нижня — зелена (символізує траву), посередині — червоне колесо (символ вічної дороги).

За даними останнього перепису населення на території України, здебільшого в Закарпатській і значно менше в Одеській та Донецькій областях, проживає близько 48 тисяч ромів, але самі ж лідери циганських громад називають цифри від 200 до 400 тисяч Традиційними зайняттями циган були ремесла: ковальство, столярство, конярство і мандрівна торгівля; інші джерела їх заробітку — музика, співи і танці, також ворожіння. Серед ромів – багато талантів: це музиканти, співаки, композитори, художники, є свої письменники, ковалі, майстри з лозоплетіння Цигани вирізняються своєрідним одягом, мають багатий фольклор, зокрема, у ділянці народної поезії (особливо казки), музики, танцю. Циганські мотиви мали вплив на музику й літературу, зокрема, в Україні є вони в творчості Степана Руданського, Михайла Старицького, Миколи Гоголя, Івана Франка та ін. Циганську мову вивчав романіст М. Сергієвський. У співпраці з О. Баранниковим у 1938 р. був випущений «Цигансько-російський словник». У 1931 р. побачила світ монографія індолога, академіка О. Баранникова «Українські цигани» — наслідок багаторічного вивчення діалектів українських циган, їхнього життя і культури.

Запорукою розвитку нашої культури і подальшого існування ромського народу на території України має стати доброзичливе ставлення інших українців до ромів-українців

В читальній залі бібліотеки відбувся музичний літературно-мистецький усний журнал «Роми. В пошуках надії та ліпшого життя.»

На захід були запрошені учні ВПУ-75 груп ОК-15-5 та К-15-4.

Усний журнал складали сторінки: «Історія ромів.», «Циганські мотиви у творчості Т.Г.Шевченка» з використанням мультимедійної презентації, «Знамениті представники ромської національності», «Найвідоміша циганська поетеса Броніслава.Папуша», «Артист-легенда Ніколай Сліченко».

Було використано кліпи циганської музики, пісень, гімн циган «Джелем, джелем».

В читальній залі працює виставка «Вільна душа кочового народу».

Переглядів: 282 | Додав: Адміністратор | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Графік роботи
Бібліотека працює з
800 до 1700
без перерви
субота з 800 до 1600

Остання п'ятниця місяця -
читачів не обслуговуєм,
санітарнй день.
Вихідні дні — неділя, понеділок
Контактні дані
тел.: (05638) 2-16-99
skype.: pokrlibrary
e-mail: pokrlib@gmail.com
Адреса: 53600,
Дніпропетровська обл.,
смт Покровське,
вул. Дмитра Яворницького
(Карла Маркса), 128
Пошук
Афіша
Запрошуємо Вас відвідати культурно-мистецькі заходи, що відбудуться у читальній залі бібліотеки:


Засідання «Вікігуртка» щосуботи,об 11 год.

Запрошуємо всіх бажаючих (без вікових обмежень) пройти безкоштовне навчання для здобуття навичок роботи з комп'ютером та в мережі інтернет.
Інтернет ресурси